Wyjazd do Wilna śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

W ramach realizacji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 21-22 listopada 2018r. klasy 5-8 Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku pojechały na wycieczkę „Śladami Józefa Piłsudskiego” na Litwę.

Pierwszy dzień pobytu uczestnicy poświęcili na poznanie starówki wileńskiej. Oglądali m.in. wspaniałe wnętrza barokowego kościoła św. Piotra i Pawła,  katedry, cerkwi św. Ducha, pod Ostrą Bramą wysłuchali historii miasta, a następnie spacerowali po urokliwych zaułkach stolicy Litwy. W programie nie mogło także zabraknąć wizyty na Rossie. To właśnie na tym cmentarzu spoczywa matka Marszałka oraz jego serce. Wilno zachwyciło wszystkich swoją niezwykłą atmosferą i  wielokulturowością.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili także miejsca, z którymi w sposób szczególny był związany Piłsudski:

Pikieliszki, gdzie nad jeziorem Želosa stoi mały dworek należący niegdyś do Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Tutaj naczelnik państwa spędzał letnie urlopy;

Powiewiórka, zwiedzaliśmy kościół katolicki p.w. św. Kazimierza, gdzie ochrzczono przyszłego Marszałka Polski. Zachowała się również XVIII-wieczna chrzcielnica, przy której umieszczono kopię aktu chrztu Piłsudskiego;
Zułów – miejsca urodzenia Józefa Piłsudskiego. Na miejscu dworu, w którym przyszły Marszałek ujrzał światło dzienne, stoi, otoczony niewysokim płotkiem, Dąb Piłsudskiego. Według przekazów drzewo rośnie w miejscu, gdzie znajdowała się sypialnia rodziców i gdzie mały Józef przyszedł na świat;
Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję przekazać, zebrane wcześniej przez naszych uczniów, książki zaprzyjaźnionej szkole w Butrymańcach.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.